Cosmopolis (fontanna)

Wytrysk za 3,5 miliona

W Toruniu uruchomiono nową atrakcję - fontannę. Co ciekawe, Zbigniew Mikielewicz, autor zwycięskiej koncepcji na projekt, nie chce się pod nią podpisać. Dlaczego? Poniżej dwa filmy: jak miało być i jak jest. Wnioski można wyciągnąć samemu.

Miga i tryska

Pokazy światła i muzyki przy fontannie odbywają się codziennie wieczorem po godz. 22.

Fontanna powstała w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Zastąpiła dotychczasowy wodotrysk przed tzw. Harmonijką, który funkcjonował w tym samym miejscu od wielu lat. W koncepcji Zbigniewa Mikielewicza fontanna miała nawiązywać od ósmej strony legendarnej księgi "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika. 

Instalację przysłonięto granitowymi płytami z widocznym łacińskim tekstem i zaledwie zarysem układu heliocentrycznego. Na okręgach umieszczono 113 dysz wodnych, z których woda może wydobywać się w połączeniu z efektami świetlnymi. Dysza, która znajduje się w centrum umożliwia wyrzucanie wody na wysokość 5 metrów. 

Na potrzeby toruńskiej fontanny Krzesimir Dębski skomponował ok. 12-minutowy utwór, który ma opowiadać o historii Torunia, gotyckiej architekturze i osobie Mikołaja Kopernika. Skasował za to 17 tys. zł. Honoraria i koszt nagrania utworu to kolejne 10 tys. zł. W sumie budowa fontanny i pokaz na jej otwarcie kosztował miasto ponad 3,5 mln zł. 

Tytuł kompozycji Dębskiego „Cosmopolis" nawiązuje do nowej strategii promocyjnej Torunia stworzonej przez firmę „Eskadra". Ma akcentować astronomiczne i kosmopolityczne tradycje miasta. W jej nagraniu wzięli udział muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chór Astrolabium Wyższej Szkoły Bankowej.

Od poniedziałku, co łatwo zauważyć, fontanna pełni w dzień raczej funkcje miejskiego kąpieliska. - Cześć! Słuchaj, widziałaś już tę nową fontannę? No to przyjdź z dziećmi. Tylko pamiętaj, żeby zabrali ze sobą kąpielówki - to tylko przykład rozmowy jaką można podsłuchać przez harmonijką. Czy tak miało być?

wg http://www.cowtoruniu.pl/artykul-42

Zbudowana w 2008 roku fontanna miejska w Toruniu. 
Fontanna zbudowana jest z ponad 150 dysz wodnych tworzących okręgi mające symbolizować układ słoneczny. 
Dysze podświetlane są kolorowym światłem . Strumień wody poszczególnych dysz może sięgać 5m. 
W sezonie turystycznym wieczorami prezentowany jest 15 minutowy seans światła i dźwięk. 

wg torun.turystyka.wrzuta.pl

Cosmpolis – fontanna w Toruniu, położona na Placu Rapackiego, wykonana w 2008 roku.

Opis

Koncepcję fontanny opracował Zbigniew Mikielewicz, jednak ilość zmian wprowadzonych przez wykonawców spowodowała, że odmówił sygnowania jej swoim nazwiskiem[1].

Fontannę wybudowano z 113 dysz wodnych[2], rozłożonych w kole symbolizującym Układ Słoneczny. Dysze są podświetlane kolorowym światłem. Strumień wody w dyszach może maksymalnie sięgnąć 5m[3].

W sezonie turystycznym, wieczorami emitowany jest 15-minutowy seans światła i dźwięku, dla którego Krzesimir Dębski skomponował dedykowany utwór „Cosmopolis”[4].

Od roku 2012 zieleniec z fontanną Cosmopolis nosi imię Lucjana Broniewicza, zmarłego w 2011 roku dyrektora toruńskiego Planetarium[5].

Galeria

 • Skwer Lucjana Broniewicza w Toruniu.jpg
   
 •  
 • Fontanna Cosmopolis - Plac Rapackiego - Toruń.JPG
   
 •  
 • Cosmopolis fountain3.jpg
   
 •  
 • Cosmopolis Fountain in Toruń 01.jpg
   
 •  
 • Cosmopolis Fountain in Toruń 03.jpg
   
 •  
 • Cosmopolis Fountain in Toruń 04.jpg
   

Przypisy

 1.  Co w Toruniu
 2.  Fontanna Cosmopolis. [dostęp 2010-05-30].
 3.  Fontanna miejska Cosmopolis w Toruniu. [dostęp 2010-05-30]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 4.  Trumna Kopernika wędruje przez Warmię. „Nowości”, s. 4, 2010-05-20.
 5. Skwer Broniewicza - Toruń.pl - (Dostęp: 25.06.2012)