David Černý i jego kontrowersyjne fontanny

David Černý (ur. 15 grudnia 1967 w Pradze) – czeski rzeźbiarz, którego prace z założenia umieszczane w miejscach publicznych mają wzbudzać kontrowersje. Jest m.in. autorem postaci dzieci wspinających się na żiżkovską Wieżę Telewizyjną oraz rzeźby świętego Wacława (patrona Czech) siedzącego na martwym, odwróconym koniu w praskiej Lucernie, co stanowi bezpośrednią parodię najsłynniejszego praskiego pomnika autorstwa Josefa Václava Myslbeka, znajdującego się na Placu Wacława. W roku 2000 otrzymał najważniejszą w Czechach nagrodę w dziedzinie sztuk plastycznych – Nagrodę Chalupeckiego.

David Černý, cc wikimedia

Fontanna "Naród sobie na zawsze"

Zainstalowana przed wstąpieniem Czech do Unii Europejskiej. Zamontowano ją na Teatrze Narodowym.

This is the problem with making dude-shaped fountains. There's only one place for the water to come out.

davidcerny

Sikający

(cz. Čůrání, Čůrající postavy lub Čurající fontána) – rzeźba Davida Černego z 2004, zlokalizowana w Pradze przy ul. Cihelní 2b, obok Muzeum Franza Kafki (Malá Strana).

Rzeźba przedstawia dwóch mężczyzn (po 210 cm wysokości), stojących naprzeciw siebie i oddających mocz do basenu w kształcie Czech. Penisy mężczyzn są ruchome, a strumień wody może być kierowany przez osoby oglądające za pomocą SMS-ów.

Autor pomnika zamierzał w niecodzienny sposób uczcić wejście Czech do Unii Europejskiej. Według Černego oddawanie moczu jest czynnością przyjemną, a podobnie było także z wejściem Czech do Unii Europejskiej - była to czynność miła i przyjemna dla narodu. Według Mariusza Szczygła powstanie obiektu jest jednym z dowodów na pełne dystansu podejście Czechów do własnej historii i symboli narodowych.

Według interpretacji części odbiorców, ma on ukazywać stosunek polityków do kraju[1].

Pomnik, z uwagi na kontrowersyjną formę, spotkał się z różnym odbiorem społecznym. Był m.in. przedmiotem ataku niewielkiego pochodu skinów. Narządy płciowe postaci są od czasu do czasu uszkadzane. Pozytywne reakcje polegają natomiast na piciu wody bezpośrednio z penisów.

Sikający

cc wikimedia

wg www.davidcerny.cz

Metalmorphosis