Dlaczego stosować fontanny pływające?

Szukają Państwo nowej fontanny, która jest jednocześnie - relatywnie prosta w montażu, nie wymaga budowy wielkiej kamiennej niecki z kosztownymi rzeźbami, czy z kosztownymi ozdobami?
A może po prostu ustawić fontannę pływającą na już istniejącym zbiorniku wodnym?
Tego typu fontanny działają jak aeratory.  Pozwalają natlenić zbiorniki wodne, co umożliwia zrównoważony rozwój fauny i flory, chroni mieszkańców wód przed śmiercią z braku tlenu.

Zastosowanie przykładowe

Fontanny pływające są często stosowane na dużych zbiornikach wodnych- wszędzie tam gdzie ze względu na dużą dużą głębokość zbiornika wodnego, niekorzystne podłoże bądź wahania poziomu lustra wody, nie ma możliwości zainstalowania fontann stacjonarnych.

Są one proste w instalacji- jest to możliwe w krótszym czasie niż w przypadku fontanny tradycyjnej, a fontanny pływające można i należy demontować na okres zimowy, kiedy temperatury powodują zamarzanie tafli wodnej. Zapobiega to możliwości zniszczenia tych fontann w okresie kiedy długotrwale są wyłączone z użytku.

Fontanny pływające mają szereg dodatkowych cech przydatnych w polskich warunkach. Nie są one montowane na stałe- w przypadku zmian w koncepcji, można je łatwo przenieść do innego zbiornika wodnego, w inne miejsce.

Dzięki temu że są one umieszczone w zbiorniku wodnym, i są zakotwione do dna w pewnym oddaleniu od brzegu, ciężej jest ukraść ich elementy z metali kolorowych, takich jak dysze fontannowe.

Łatwość montażu fonntann pływających wymaga często tylko przygotowania odpowiedniego przyłącza elektrycznego, przez co fontanny tego typu można uznać za najbardziej efektywną ekonomicznie ze wszystkich inwestycji fontannowych. Fontanny tego typu nie wymagają całej kosztownej instalacji systemów uzdatniania wody, budowy zbiornika wodnego, niecki.

Współczynnik jakość obrazu wodnego do nakładów finansowych w przypadku fontann pływających jest jednym z najwyższych. Dzięki niewielkiej inwestycji- często w granicach kilkudziesięciu tysięcy PLN, można osiągnąć wrażenie gigantycznej inwestycji. Fontanny te są montowane jako ukoronbowanie wysiłków polegających na rewitalizacji i regeneracji zbiorników wodnych w parkach, na skwerach. Niekiedy fontanny pływające są montowane także na rzekach i wodach powoli płynących, choć prąd wody może lekko przekrzywiać kierunek pióropusza wodnego.

Fontanna jako ozdoba

Dobrze zamontowana fontanna pływająca z całą pewnością ma szansę być ozodobą parku czy całego kompleksu rekreacyjnego. To okolice fontanny pływającej będą miejscem gdzie zgomadzą się piknikujące rodziny, gdzie na ławeczkach parkowych przysiądą spacerowicze. 

Praktyka pokazuje że dobrze zastosowane i umiejętnie wdrożone fontanny pływające są dodatkiem upiększającym zbiorniki wodne i założenia parkowe i rekreacyjne.

Potencjalne miejsca wdrożeń

Potencjalne miejsca instalacji fontann pływających to zbiorniki wodne- nawet przeciwpożarowe,  stawy, oczka wodne, jeziora oraz parki ze zbiornikami wodnymi. Rzadziej montuje się fontanny pływające na rzekach- nie ma przeciwwskazań poza tym że w przypadku zagrożeń związanych ze zwiększonym stanem wód, fontanny takie muszą być szybko usunięte, aby nie doszło do ewentualnych uszkodzeń czy zerwania z kotw.

Podświetlenia pływających fontann

Szczególnie ciekawie prezentują się po zapadnięciu zmroku. Właściwie dobrane oświetlenie nadaje fantastyczny wygląd i niepowtarzalny nastrój. Obrazy wodne w połączeniu z szumem wody pozwalają na pełen relaks także wieczorową porą.

Dzięki umiejętnemu wdrożeniu podświetlanej fontanny pływającej park czy teren rekreacyjny może stać się miejscem spektakularnych widoków także po zapadnięciu zmierzchu. Pustawe do tej pory miejsca potrafią zapełnić się przechodniami także w godzinach wieczornych

Oszczędności

Sterowniki fontann pozwalają regulować czasowo ich działanie. Fontanny mogą np. wyłączać się w określonych godzinach, zmniejszać moc zużywanej energii w określonych częściach dnia, kiedy pełen efekt nie jest konieczny, a istotne są oszczędności finansowe. Fontanny mogą działać z maksymalną mocą tylko w określone pory dnia czy nawet w określone dni tygodnia. Oświetlenie fontanny także może być sterowane czasowo lub połączone z czujnikami zmierzchu.