Fontanna Igor Stravinsky. Paryż, Francja.

Ozdabiająca plac fontanna powstała w roku 1982 z inicjatywy dyrektora IRCAM'u, na zamówienie mera Paryża, którym był wtedy Jacques Chirac.

Projekt zlecono szwajcarskiemu artyście – Jean’owi Tinguely’emu, znanemu jako twórcy tzw. ‘meta-mechanics’ – mechanicznych, poruszających się, niekiedy wydających także dźwięki, konstrukcji o rzeźbiarskim charakterze.

Podstawą wyboru Tinguely’ego była jego wcześniejsza realizacja w Bazylei – fontanna “Fasnachtsbrunnen” na Placu Teatralnym, w której ruchome rzeźby, symbolizujące bohaterów nadreńskiego karnawału (tzw. ‘Fasnacht’ lub ‘Fasching’) zanurzono w prostokątnym akwenie.

Rzeźbiarz przyjął zlecenie paryskiego merostwa pod warunkiem możliwości współpracy ze swoją życiową partnerką, francuską rzeźbiarką i performerką, Niki de Saint Phalle. W latach 60-tych zasłynęła ona jako autorka malarskich performance, polegających na strzelaniu do ukrytych za płótnami pojemników z farbą, która – „uwolniona” – wypływała i „malowała” na płótnie. Jednak najbardziej charakterystyczna gałąź jej twórczości to wielkoskalowe, bardzo kolorowe rzeźby wykonane z poliestru, inspirowane anatomią kobiecego ciała, baśniami, a także tarotem.

wg http://www.e-splot.pl/?pid=articles&id=499