Krizikova Fontanna w Pradze

Fontanna w liczbach:

1891- rok budowy 
3000 dysz
1248 podwodnych reflektorów o różnych barwach
1650 metrów sześciennych wody w basenie o wymiarach 25 x45 metrów
50 pomp zasilających kilkanaście obiegów wodnych
2 km -długość całej instalacji wodnej wynosi
55 głośników

Muzyka wykorzystana w trakcie pokazów jest różnorodna - klasyczna, filmowa, rozrywkowa. Program pokazów znajduje się na oficjalnej stronie fontanny: www.krizikovafontana.cz

Różne są opinie na temat fontanny ale nam się podobało. Całym pokazem steruje komputer (a jak się dowiedzieliśmy przypadkiem do pracy nad programowaniem show często zatrudniani są studenci tuż po studiach- bez doświadczenia, byleby mieli poczucie rytmu-...a i to nie zawsze jest sprawdzane;) Patrząc na to  widowisko miałam wrażenie, że fontanna żyje własnym życiem i po prostu stara się zrobić wszystko, by zachwycić publiczność. Wkłada w to wiele wysiłku, wyrzuca wodę kilkanaście metrów do góry, każe jej wirować w najróżniejszy sposób, czaruje zmieniającymi się kolorami a po pokazie czeka z napięciem na reakcje widzów  (gdyby nie było oklasków zrobiłoby mi się jej nawet żal... ale publiczność zawsze klaszcze;-) Tak było na jednym pokazie, kolejny już mnie nie zachwycił- prawdopodobnie pokazy różnią się od siebie starannością zaprogramowania a może to była kwestia innej muzyki lub mojego nastroju...

wg http://www.zlotapraga.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=16...

Krizikova Fontanna
Křižíkova Fontána została wybudowana w 1891 r. z okazji jubileuszowej wystawy i jest unikatem na skalę europejską. Jej dzisiejszy wygląd to efekt przebudowy dokonanej 100 lat później. Jest to wspaniałe multimedialne show przedstawiające piękno "tańczącej" wody wydobywającej się aż z trzech tysięcy dysz. Efekty świetlne wytwarzane są przez 1248 podwodnych reflektorów o różnych barwach. Wszystko to przy akompaniamencie muzyki klasycznej lub rozrywkowej słyszanej w 55 elektroakustycznych głośnikach. Program fontanny jest za każdym razem inny a steruje nim kilka podłączonych do siebie komputerów. 

Z innych ciekawostek można wspomnieć o tym, iż cała instalacja wodna to około 2 km długości rur; woda do dysz doprowadzana jest za pomocą 50 pomp a wielkość podstawy fontanny to 25 x 45 metrów. Amfiteatr z fontanną mieści maksymalnie około 4000 osób. Jedno jest pewne: każdy pokaz zapewnia niezapomniane wrażenia i zachęca nas do tego abyśmy jeszcze kiedyś tu powrócili bo naprawdę warto ... 

Krzyżykowe fontanny

Twórcą Krzyżykowych Fontann jest "czeski Edison" Franciszek Krzyżyk, który elektrycznie oświetlone fontanny zaprojektował na Wystawę Krajową odbywającą się w Pradze w roku 1891.  Fontanny oświetlone 50 reflektorami umieszczonymi na dnie basenu stały sie sensacją wystawy. O 100 lat później, w roku 1991 fontanny zostały całkowicie zrekonstruowane. Gra świateł, wody i muzyki jest możliwa dzięki 1300 różnokolowych reflektorów oraz ponad 3000 wodnych dysz, które napędza 49 pomp. Wyśmienitą akustykę gwarantuje 55 głośników. W dzisiejszym repertuarze fontann znajdują się również pokazy laserowe oraz wideo lub fotoprojekcje wyświetlane na kurtynie wodnej. 

wg http://www.dopragi.pl/krzyzykowe-fontanny/

 

Fontanny Krzyżykowe (a w zasadzie Křižíkove) często nazywane są najpiękniejszymi fontannami w Europie. Znajdują się one w Pradze, tuż obok Narodowego Muzeum Techniki. Każdego roku odwiedza je ogromna ilość turystów.

Planując wycieczkę do Pragi, warto uwzględnić je w swoim programie. Przepięknej grze świateł towarzyszy muzyka (zarówno klasycznych kompozytorów, jak i współczesnych artystów), a w porze letniej dodatkową atrakcją jest balet.

Cena wstępu wynosi około 200 koron czeskich. Spektakle odbywają się w godzinach wieczornych, co zapewnia niezapomniane wrażenia.

wg http://szondi.salon24.pl/210211,praskie-fontanny

Ilustracja tytułowa z serwisu dopragi.pl