Największa pływająca fontanna w Polsce

Fontanna na Malcie – największa w Polsce pływająca instalacja fontannowa, zlokalizowana na poznańskim Jeziorze Maltańskim, w jego zachodniej części, w pobliżu stacji Kolei Parkowej Maltanka. Stanowi jeden z elementów kompleksu wypoczynkowego na Malcie

Fontanna dysponuje trzynastoma dyszami tryskającymi (8 litrów na sekundę) w różnych kierunkach, kombinacjach oraz z różną siłą na wysokość ponad 60m, a także jest podświetlana za pomocą dziewięciu odsłon kolorystycznych, zmieniających się co dwadzieścia minut. Wodę dostarcza sześć pomp głębinowych, a światło zapewniają 24 reflektory. Obiekt dysponuje specjalnie na jego potrzeby stworzonym systemem oszczędzania prądu. Urządzenie ma także wartość ekologiczną – napowietrza wody jeziora i tworzy korzystny, wilgotny mikroklimat.

Obiekt powstał 29 czerwca 2003 z okazji 750-lecia lokacji Poznania, według projektu zespołu kierowanego przez Romana Ćwiertnia z poznańskich wodociągów (spółka Aquanet). System statyczny (mocowania instalacji do dna za pomocą trzech betonowych bloków) opracował Rafał Matuszak. System sterowania światłem jest natomiast dziełem Krzysztofa Wagnera. Fontanna uległa gruntownej przebudowie i została w obecnej formie otwarta ponownie 29 kwietnia 2010 o godzinie 11.00 (pierwsza próba nastąpiła dzień wcześniej).

Ciekawostka

Wokół fontanny zarządzono 20-metrową, nieprzekraczalną strefę bezpieczeństwa, gdyż jednorazowo opadająca porcja wody waży około 250 kg i stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia przebywających w strefie. Z tego też względu fontannę wyłącza się podczas zawodów wioślarskich na jeziorze.

Geneza

W czerwcu 2003 roku na zlecenie Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych WUPRINŻ-Poznań dostarczono i uruchomiono na jeziorze Malta w Poznaniu fontannę pływającą, jednostrumieniową, o 60-cio metrowej wysokości strugi wody, wyposażoną w układ podwodnych lamp oświetlających oraz system sterowania. Największa w Polsce fontanna, będąca prezentem dla miasta Poznania od przedsiębiorstwa Aquanet (dawne Poznańskie Wodociągi i Kanalizacja), została uruchomiona na Jeziorze Maltańskim 28 czerwca br. podczas uroczystej ceremonii, w której uczestniczyło kilka tysięcy poznaniaków wraz w prezydentem Poznania – Ryszardem Grobelnym. Dostawę fontanny i jej uruchomienie poprzedziły prace projektowe obejmujące projekty zagospodarowania terenu, montażowo- -konstrukcyjny oraz instalacji elektrycznej na zlecenie przedsiębiorstwa Aquanet. Zainstalowana na poznańskiej Malcie fontanna, to produkt firmy Oase-Pumpen z siedzibą w Hörstel w Niemczech. Oase-Pumpen specjalizuje się w produkcji wyposażenia fontann. Oferuje kompleksowe rozwiązania zarówno do fontann klasycznych (pojedynczych i grupowych), jak i fontann specjalnych (artystycznych), stanowiących kombinację elementów dekoracyjnych, płynącej wody oraz efektów świetlnych. Kompozycje artystyczne fontann firmy Oase-Pumpen można oglądać między innymi przy Centrum Kongresowym w Nicei, na Lotnisku im. Mohameda V w Casablance, na Targach w Kolonii oraz na Placu Poczdamskim w Berlinie.

wg informacji Envirotech

 

foto wg www.przewodnicy-poznan.com.pl