Najwyższe fontanny na świecie- artykuł

Najwyższe fontanny na świecie powstają jednak zazwyczaj nie na placach, a w jeziorach i rzekach. Zapewnia to dostęp do wielkich ilości wody, odpowiednio obszerne „tło”, a w dodatku chroni gapiów przed spadającą wodą.

(...)

Fontanna Króla Fahda (Jeddah Fountain) w  mieście  Dżudda w Arabii Saudyjskiej. Fontanna wyrzuca słup wody wysokości 260 – a według niektórych źródeł aż 312- metrów. Żeby osiągnąć taką wysokość, woda o masie około 16 ton musi być rozpędzona do 375 km na godzinę. Zanurzona w wodach Morza Czerwonego fontanna jest obecnie najwyższą fontanną na świecie.

Drugie miejsce zajmuje World Cup Fountain na rzece Han-gang w Seulu, w Korei Południowej. Słup wody osiąga wysokość - jak się ją reklamuje - aż 202 metrów.

Niewiele niższa (192 metry) jest Gateway Geyser nad rzeką Missisipi w St. Louis w amerykańskim stanie Missouri. To najwyższa fontanna w Stanach Zjednoczonych.

Port Fountain w Karaczi w Pakistanie od 2004 roku zajmuje czwarte miejsce w rankingu fontann, z wysokością 190 metrów.

Fountain Park w Fountain Hills w stanie Arizona ma zmienną wysokość. Może osiągnąć do 171 metrów, ale wodotrysk jest tak wysoki raz na godzinę, gdy wodę wyrzucają wszystkie trzy pompy działające z pełną mocą. Zwykle fontanna ma niewiele ponad 90 metrów.

Kolejne miejsce zajmuje jeszcze jedna realizacja z pustyni. W Dubaju u stóp najwyższego drapacza chmur na świecie, Burj Khalifa, co pół godziny w górę tryska strumień wody sięgający 73 metrów. Przy okazji niektórych przedstawień światło-dźwięk-woda uruchamiane są silniejsze pompy i woda sięga 150 metrów.

Kolejne miejsca zajmują Captain Cook Memorial Jet w Canberze (147 metrów) i staruszka Jet d'Eau w Genewie z 1951 roku (140 metrów).

Więcej
http://archirama.muratorplus.pl/top-10-archiramy/8-najwyzszych-fontann-na-swiecie,71_3853.html#

Galeria