Projekt Fontanny Bachusa w Budżecie Obywatelskim Zielonej Góry

Do Budżetu Obywatelskiego Zielonej Góry trafił projekt Fontanny Bachusa:

Nowością na rynku fontannowym są fontanny muzyczne. Wiele miast stawia na tego typu rozwiązania chcąc przyciągnąć turystów i zapewnić miastu współczesne, nowoczesne atrakcje turystyczne. We Wrocławiu tamtejsza wielka fontanna muzyczna przy Hali Ludowej jest niekwestionowaną atrakcją turystyczną miasta. W Zielonej Górze mogłaby powstać fontanna muzyczna w mniejszej skali- nawiązująca do lokalnej mitologii- kultu Bachusa, który w tym mieście utrzymał się dość długo. Sądzę że wielką atrakcją turystyczna byłaby fontanna Bachusa. W wielu miastach kraju istnieją liczne fontanny nawiązujące do mitologii. W Zielonej Górze takiego obiektu brakuje. Pomnik Bachusa, jaki powstał ostatnio, jest brzydki i w ogóle nie nawiązuje do innych przedstawień Bachusa w sztuce.

Bachus jest zwykle przedstawiany jako nieco otyła postać. Przypominam że fontanna mogłaby na przykład tryskać czerwoną wodą imitującą wino. W kilku miastach są tego typu fontanny z innym kolorem wody. Przypomnę też że postać Bachusa zwykle jest przedstawiana nago, z genitaliami. Częstym motywem na takich fontannach jest postać nagiego Bachusa siedzącego okrakiem na beczce z winem, lub postać Bachusa na stercie winogron.

Koszt planów fontanny Bachusa: Szacowany koszt całkowity fontanny: 500-700 tys. PLN (misa fontannowa, rzeźba Bachusa, osprzęt i dysze fontannowe). W tym etapie rozpisanoby tylko międzynarodowy konkurs architektoniczny na zaprojektowanie najładniejszej na świecie fontanny Bachusa, albo nowoczesnej, albo w stylu klasycznym. Fontanna mogłaby np. nawiązywać do sztuki klasycznej i przedstawiałaby Bachusa zgodnie z kanonami klasycznymi. W tym etapie tylko rozpisanoby konkurs i ufundowano nagrody: 100 tys. PLN pierwsze miejsce, 50 tys. PLN za drugie miejsce i 25 tys. PLN za miejsce trzecie. Łączny koszt nagród to 175 tys. PLN. Spodziewany efekt po zakończeniu Miasto posiadałoby plany budowy fontanny Bachusa w reprezentacyjnym miejscu. Budowa nastąpiłaby w kolejnych latach.