Współczesne fontanny (2001-2011)

Współczesne fontanny (2001-2011)

Fontanna zwana Bit.Fall niemieckiego artysty Juliusa Poppa (2005) korzysta z technologii cyfrowych do przeliterowywania słów wodą. Fontanna jest prowadzona przez program statystyczny, który wybiera słowa losowo z newsów w Internecie. Następnie przekodowuje te słowa do obrazzów. Następnie 320 dysze wstrzykują wodę do zaworów elektromagnetycznych. Program korzysta rasteryzacji i technologii bitmap  o synchronizacji zaworów więc krople wody tworzą obrazy słów, gdy spadają. Według Juliusa Poppa, tafla wody jest "metaforą stałego przepływu informacji, z którego nie możemy uciec." [1]

Corwn Foutain- Korona Fontanna to interaktywna fontanna i wideo-rzeźba w Chicago Millennium Park. Zaprojektowana przez katalońskiego artysta Jaume Plensa, została otwarta w lipcu 2004 roku [2] [3]. Fontanna składa się z zwiercialdanego basenu z czarnego granitu, umieszczononego między parą szklanych wież zbudowanych z przeźroczystych pustaków. Wieże są wysokości 15 m, [2] i używają diod elektroluminescencyjnych (LED) do wyświetlania cyfrowych filmów wideo na ich wewnętrznych powierzchniach. Budowa i konstrukcja fontanny Crown (Korony) kosztowała 17 milionów dolarów. [3] Przy sprzyjającej pogodzie, fontanna działa od maja do października, [5]. Są to dwie wideo-wieże i woda tryskająca przez dyszę na przedniej części każdej wieży.

La Danse de La Fontaine Emergente, na Place Augusta-Holmes, w Paryżu (13 dzielnica) (2008), jest najnowszą fontanną w Paryżu. Fontanna została zaprojektowana tak, by przypominała smoka wijącego się wokół placu, powstającego i zanurzającego się z chodnika. Skóra smoka jest przejrzysta, pokazująca wodę płynącą wewnątrz. Woda płynąca w smoku jest pod ciśnieniem i jest oświetlona w nocy. Jest wykonana z nierdzewnej stali, szkła, oraz tworzywa sztucznego. Została zaprojektowana przez francusko-chińskiego rzeźbiarza Chen Zhen (1955-2000).

Fontanna jest w trzech częściach. Płaskorzeźba smoka jest zamocowana na ścianie, a smok wydaje się być wyskakujący ze ściany i zanurzający się pod ziemią. Ta część smoka jest nieprzejrzysta. Druga i trzecia część przedstawiają łukowaty grzbiet smoka wychodzący z chodnika. Te części smoka są przejrzyste, a woda pod ciśnieniem przepływa wewnątrz i jest oświetlona w nocy.

 

Literatura:

  1. From the label on the fountain displayed at the Moscow bienalle of contemporary art, October 2009. To see a short documentary about Bit.Fall, BitFall project
  2. "Artropolis". Merchandise Mart Properties, Inc. 2007. Archived from the original on 5 November 2007. Retrieved 13 June 2007.
  3. "Crown Fountain". Archi•Tech. Stamats Business Media. July–August 2005. Archived from the original on 28 September 2007. Retrieved 13 June 2007.
  4. "Chicago's stunning Crown Fountain uses LED lights and displays". LEDs Magazine. PennWell Corporation. May 2005. Retrieved 18 March 2008.
  5. "Frequently Asked Questions". City of Chicago. Retrieved 8 June 2008.