Fontanna "Sikający" Davida Černego z 2004

Jesteś tutaj

Opis

Sikający (cz. Čůrání, Čůrající postavy lub Čurající fontána) – rzeźba Davida Černego z 2004, zlokalizowana w Pradze przy ul. Cihelní 2b, obok Muzeum Franza Kafki (Malá Strana).

Rzeźba przedstawia dwóch mężczyzn (po 210 cm wysokości), stojących naprzeciw siebie i oddających mocz do basenu w kształcie Czech. Penisy mężczyzn są ruchome, a strumień wody może być kierowany przez osoby oglądające za pomocą SMS-ów.

Autor pomnika zamierzał w niecodzienny sposób uczcić wejście Czech do Unii Europejskiej. Według Černego oddawanie moczu jest czynnością przyjemną, a podobnie było także z wejściem Czech do Unii Europejskiej - była to czynność miła i przyjemna dla narodu. Według Mariusza Szczygła powstanie obiektu jest jednym z dowodów na pełne dystansu podejście Czechów do własnej historii i symboli narodowych.

Według interpretacji części odbiorców, ma on ukazywać stosunek polityków do kraju[1].

Pomnik, z uwagi na kontrowersyjną formę, spotkał się z różnym odbiorem społecznym. Był m.in. przedmiotem ataku niewielkiego pochodu skinów. Narządy płciowe postaci są od czasu do czasu uszkadzane. Pozytywne reakcje polegają natomiast na piciu wody bezpośrednio z penisów.

Przypisy

  1. Dwóch sikających panów. W: Foto przewodnik po Pradze [on-line]. [dostęp 2013-08-23].

Bibliografia

  1. Mariusz Szczygieł, Zrób sobie raj, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec, 2010, ss.232-234, ISBN 978-83-7536-223-7
  2. http://czechy.praktycznyprzewodnik.eu/przewodnik-po-pradze/mala-strana/muzeum-franza-kafki/ - zdjęcia (dostęp 31.1.2011)
  3. http://www.virtualtravel.cz/praha/mala-strana/curajici-fontana-davida-cerneho.html - w trójwymiarze (dostęp 31.1.2011)

Szczegóły