Fontanny miejskie

Jesteś tutaj

Fontanny miejskie

 

Fontanny ożywione często wykorzystują dysze laminarne które dostarczają wodę która porusza się jak piłki ping-pongowe w ruchu. Woda ta wybucha gdy zmienia się wysokość, a zachowanie każdej z dysz operuje niezależnie z modulacją do 5 Hz (1/5 sekundy), tak że pakiety wody zderzają się ze sobą. Dla przykładu, taka fontanna może wypluwać jedną piłkę wody która potem eksploduje, zraszając ludzi lekką mgiełką rosy. Innym typem fontanny jest fontanna muzyczna która używa laserów i zasad harmoniczności do tworzenia trójwymiarowych obrazów które wyglądają jak hologramy.

Fontanna kąpielowa, inaczej zwana "fontanną z pełnym dostępem", to fontanna przeznaczona dla ochłodzenia w niej ludzi. Mimo iż wiele fontann nie było projektowanych jako fontanny kąpielowe, dzieci różnych kategorii wiekowych często używały ich dla tych celów. Niektóre fontanny obudowano, albo podniesiono ich krawędzie aby trzymać ludzi na zewnątrz. W innych sytuacjach fontanny zaprojektowano umożliwiając prosty dostęp. Są one wyposażone w powierzchnie antypoślizgowe, aby ludzie mogli bezpiecznie używać je dla ochłody w gorących dniach letnich.

Ostatnio pojawiły się fontanny specjalnie budowane jako zabawowe, tzw. "pluskowiska". Pluskowiska są terenami do zabaw wodnych i są one na tyle płytkie by uniemożliwić utonięcie. Eliminuje to konieczność nadzoru, ratowników etc., jako iż praktycznie nie ma ryzyka zatonięcia. Są one kontrolowane, uruchamiane czujnikiem przez użytkownika, aby działać przez określony czas. Woda w nich to zwykle świeża woda z sieci, albo woda poddawana filtracji spełniająca takie same rygory higieny jak w basenach publicznych.

Spora część obecnych pluskowisk ma zerowy poziom wody stojącej, wyściełana jest nawierzchniami antypoślizgowymi o chropowatej teksturze, albo nawierzchnią syntetyczną z gumy kruszonej (matami gumowymi). Dysze w poziomie gruntu tworzą wodne tęcze, wodne drzewa etc.

Hydraulofon, inaczej organy wodne, to specjalna fontanna na której można grać muzykę poprzez zatykanie palcami ujścia poszczególnych dysz, przez co woda wpływa do piszczałek organów i wydaje dźwięk. Jako że woda jest mało ściśliwym medium, dźwięk jest wydawany niemal natychmiast.

Ostatnią tendencją jest tworzenie plaż wewnątrzmiejskich wewnątrz centrów miast. Wówczas fontanny są częścią składową tych miejskich oaz uwzględniającą zabawy wodne jako jedną z wielu ich funkcji. Plaża miejska nie jest ograniczona do gier wodnych, jest wielofunkcyjna.

Dobrym przykładem takiej plaży jest Dundas Square w Toronto. Składa się z 600 dysz chodnikowych ułożonych w grupy po 30 (trzy rzędy po 10 dysz). Każda grupa 30 dysz jest ulokowana pod kratownicą z nierdzewnej stali. 20 takich kratownic jest usytuowanych w dwóch rzędach po 10, dokładnie pośrodku głównego chodnika przez Plac Dundas. Zarówno architekci jak i projektanci potwierdzili ich pierwotne przeznaczenie do zabaw wodnych, a operatorzy tego urządzenia potwierdzili iż woda jest oczyszczana wg standardów stosowanych na basenach publicznych i jej jakość jest regularnie testowana. Ta fontanna ma nawet przebieralnie, choć większość ludzi kąpie się spontanicznie, podwijając rękawy i nogawki etc.